Yapım Aşamasında

Sitemiz en kısa sürede yayın hayatına başlayacak. Facebook Twitter Google+ Instagram
 Site yapım aşamasındadır aşamasındadır

Minsk Gezi Notları

Minsk Gezi Notları

Minsk Belarus da denen Beyaz Rusya’nın ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun başkenti, 2 milyona yakın kişinin yaşadığı temiz, güzel, yeşil ve güvenli bir şehir. Suç, şiddet, trafik sıkışıklığı, kaza, ayrımcılık gibi şeylerin sıfıra yakın olduğu huzurlu Beyaz Rusya başkenti, Türkiye’den en çok ilgiyi Minsk turları ile giden turistlerden gezilecek noktalar ve gece hayatı; okumak için gidenlerden ise üniversiteleri ile görüyor.

Kaynak: http://www.celebialper.com/ulkeler/beyaz-rusya/minsk-gezi-notlari.html

 

Svislach Nehri, Minsk, Beyaz Rusya

 

Minsk – Beyaz Rus Ülkesinin Başkenti

Svislach ve Niamiha nehirlerinin kıyısında yer alan Minsk 1919 yılından 1991’e kadar eski Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Haziran 1941’de Nazi Almanyası tarafından işgal edilen şehrin nüfusu 300 binden 50 bine düştü. Özellikle 1944 yılının ilk yarısındaki çatışmalarda kent yerle bir oldu. 3 Temmuzda Sovyet Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı. Stalin tarafından yeniden inşa edildi, bu nedenle Sovyetler Birliği tarihine ve sosyalist mimariye ilgi duyanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

 

Minsk

 

Minsk için turistik bir şehir olduğu kesinlikle söylenemez, ama bence görülmeye değer güzellikte. İngilizce pek yaygın değil. Ana dil Rusça, ikinci dil ise Rusça’ya benzeyen Beyaz Rusça. Farklı tarihlerde yapılan araştırmaların sonuçları değişik olsa da ortak sonuç Beyaz Rusya halkının yarıdan çok daha fazlası ana dilini Rusça kabul ediyor ve evinde Rusça konuşuyor, Belarusça değil.

 

 

Minsk’te gezilecek yerler

 

Minsk Hava Durumu – Ne zaman Gidilir?

En soğuk ay Ocak’ta hava sıcaklığı -8 derece ile -2 derece aralığında seyrediyor ve yılın 4-5 ayı don oluyor. Sonbahar soğuk, ilkbahar serince. En iyisi yazın gitmek, en sıcak ay Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-24 derece, gezmek için ideal. Ben Beyaz Rusya’ya Temmuz’da gittim ve rahat ettim. Gündüz uzun şort ve kısa kollu, gece pantolon ve ince bir uzun kollu ideal. Yağış için bir yağmurluk iyi olur. En yağmurlu aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos. Minsk hava durumu, ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt olarak yaz veya ilkbahar mevsimlerini sunuyor. En az yağmur Şubat’ta yağıyor.

 

 

Minsk gezi rehberi

 

Minsk Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım ve Sigorta

Uçaktan inip havaalanı binasına girdiğinizde, pasaport kontrolünden hemen önce zorunlu sigorta yaptırmanız gerekiyor, günlüğü 1 dolardan biraz fazla tutuyor. Ardından polis kontrolü ve pasaport damgalama işlemi var. Havalimanından kent merkezine özel araç veya taksi hariç ucuza gitmek için toplu taşıma var. 300Э. 173Э numaralı belediye otobüsleri ile 1400-TK ve 1430-TK havalimanı servisleri şehir merkezine gidiyor.

 

300Э numaralı otobüs havalimanından kent merkezindeki Tsentralnyi durağına gidiyor. 1 saate yakın sürüyor. Gece en son 02:00 kalkıp, sabaha karşı 04:30’da yeniden başlıyor. 173Э otobüsü ise Sokol semtine gidiyor ve 15 dakika sürüyor; Sokol’dan merkezi Mogilevskaya metro istasyonuna 112c adlı otobüs gidiyor. Biletler hem duraktaki gişeden hem de otobüste şoförden alınabiliyor. Bilet fiyatı 3,5 Belarus Rublesi.