Yapım Aşamasında

Sitemiz en kısa sürede yayın hayatına başlayacak. Facebook Twitter Google+ Instagram
 Site yapım aşamasındadır aşamasındadır

Beyaz Rusya Gezisi – Belarus

Beyaz Rusya Gezisi – Belarus

Beyaz Rusya için Belarus da deniyor ama Türkçe ve resmi adı Beyaz Rusya. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Doğu Avrupa ülkesi Beyaz Rusya denize kıyısı olmayan, turizm sektörünün pek gelişmediği bir ülke. Ancak kırsalın yemyeşil ormanları ve ahşap köy evleriyle, tertemiz başkent Minsk’in Sovyet mimarisiyle, Brest’in rengarenk ahşap evleriyle, Vitebsk’in Slav müzik festivaliyle, uygun fiyatlarıyla, Beyaz Rusya gidilmeye değer ve güzel bir ülke. Bu yazımda Beyaz Rusya gezisi yapmak isteyenler için rehber niteliğinde bilgi ve önerilerim, harita, hava durumu, Belarus turu için şehirler ve gezilecek yerler hakkında bilgi var.

 

nesvizh belarus gezi

Nesvizh Şatosu, Beyaz Rusya – Belarus gezi notları.

 

Beyaz Rusya Hakkında Bilgi

Eskiden Kiev Dükalığı’nın bir parçası olan Beyaz Rusya (Belarus) daha sonra 18. yüzyıldaki ayrılmaya dek Lehistan-Litvanya Birliği içerisinde kaldı. Yüz yıldan fazla süren Rus hakimiyetinin ardından Sovyetler Birliği’ne katıldı ve 1991’de ayrıldı. Eski Sovyet Cumhuriyetleri içerisinde Rusya ile en yakın politik ve ekonomik ilişkiler sürdüren ülke Belarus. Sovyetler Birliği döneminde üç Baltık devleti hariç en gelişmiş cumhuriyet olan Belarus, bugün Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri. Ülke kısa süre önce para biriminden (BYR) 4 sıfır attı. Beyaz Rusya para birimi Yeni Belarus Rublesi (BYN) olup 1 Türk Lirası 0,52 Belarus Rublesi ediyor; yani 1 ruble 1,9 lira. 1 Avroya 2,3 Belarus Rublesi alabilirsiniz. Ülkede fiyatlar genel olarak Türkiye’den ucuz.

 

belarus kizlari

Minsk, Beyaz Rusya – Belarus.

 

Beyaz Rusya’nın yüzölçümü 207.6km² ve nüfusu 12 milyona yakın. Resmi dilleri Beyaz Rusça ve Rusça. Doğal kaynaklar açısından oldukça kısıtlı olan Beyaz Rusya’da, hafif ve ağır makine sanayi, tarım, hayvancılık, bilim ve kültür oldukça gelişmiş. Optik, motor, otomobil, traktör alanlarında da iyi bir düzeyde.

 

Seyahat açısından baktığımızda ülkenin Rusya ve bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinden önemli bir farkı var; Beyaz Rusya güvenli bir ülke. Genel olarak suç oranı çok düşük. Turistlere yönelik saldırı veya soygun gibi olaylar sıfıra yakın. Devletin önceliklerinden birisi güvenlik. Resmi polisten daha fazla sivil polis olduğu ve her mekana yayıldıkları söyleniyor. Ayrıca halkı yabancılara karşı ayrımcılık yapmıyor ve iyi davranıyor. Ülkedeki turistik yerler cazip.

 

minsk ev

Minsk’de daire kiralayıp kaldığım tarihi bina. Nyezalyezhnastsi Caddesi.

 

Beyaz Rusya’ya Nasıl Gidilir?

THY’nın İstanbul’dan Minsk’e haftada dört gün (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi) uçuşları var ve fiyatları 1.000TL civarında. Beyaz Rusya Havayolu Belavia İstanbul’dan Minsk’e haftada üç gün (Salı, Cuma, Pazar) uçuş yapıyor ve fiyatları 350 dolar civarında. İstanbul-Minsk uçuş süresi 2 saat 20 dakika. Yaz mevsiminde Minsk ile Antalya, İzmir, Bodrum arasında tarifesiz (charter) seferler yapılıyor. Zamanınız varsa ve ucuza gitmek isterseniz Moskova aktarmalı Aeroflot uçuşlarını veya UIA biletlerini 200-250 avro civarında bulabilirsiniz, ancak uçuş süreniz 9 ila 14 saate uzar. Ben Minsk’e oldukça uygun bir fiyata tek yön bilet aldım ve serbestçe gezdikten sonra ülkeden trenle ayrıldım.

 

Beyaz Rusya (Belarus) Vizesi Kalktı

Güncelleme: 2 Haziran 2014 itibariyle Beyaz Rusya için vize kalkmıştır.

 

Beyaz Rusya seyahati hakkında bilgi için gerekirse  Ankara’daki büyük elçiliğe veya İstanbul’daki fahri konsolosluğa başvurabilirsiniz. Beyaz Rusya İstanbul Fahri Konsolosluğu adresi: Tarlabaşı Bulvarı, Güzel İzmir Apt, 20/8. Tel: 0 212 237 19 07.

 

Beyaz Rusya Nerede? Belarus Haritası

Beyaz Rusya bize göre bir kuzey ülkesi. Avrupa kıtasının ortasında yer alıyor. Beyaz Rusya’ya komşu ülkeler; doğuda Rusya, batıda Polonya, kuzeyde Litvanya ve Letonya, güneyde ise Ukrayna.

 

beyaz rusya harita

Beyaz Rusya (Belarus) haritası.

 

Beyaz Rusya Hava Durumu ve İklimi

Beyaz Rusya (Belarus) karasal iklime sahip ve güney batısından kuzey doğusuna doğru gittikçe soğuyor. Ocak ayında ortalama sıcaklık -6 derece olup, -15 dereceye kadar düşebiliyor ve yılın 5-6 ayı don oluyor. Sonbahar soğuk, ilkbahar serince. En iyisi yazın gitmek, en sıcak ay Temmuz’da ortalama sıcaklıklar 20-25 derece, gezmek için ideal. Ben Beyaz Rusya’ya Temmuz’da gittim ve rahat ettim. Gündüz uzun şort ve kısa kollu, gece pantolon ve ince bir uzun kollu ideal. Yağış için bir yağmurluk iyi olur. En yağmurlu aylar Haziran ve Ağustos. Beyaz Rusya hava durumu, ne zaman gidilir sorusuna en iyi yanıt olarak yaz veya ilkbahar Mevsimlerini sunuyor.

 

Beyaz Rusya Şehirleri ve Gezilecek Yerleri

İşte başlıca Beyaz Rusya şehirleri ve buralardaki gezilecek, görülecek yerler. Beyaz Rusya’da gezilecek yerler hakkında pratik bilgiler.

 

Başkent Minsk

Minsk yazımda ayrıntılı bahsedeceğim gezilecek yerler arasında Francyska Skaryny Caddesi, Hükümet Binası, Belarus Devlet Üniversitesi, GUM alışveriş Merkezi, KGB binası, Oktyabrskaya Meydanı, Sendikalar Kültür Sarayı, II. Dünya Savaşı Müzesi, Ploshcha Meydanı, Zafer Dikilitaşı, Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi, Belarus Devlet Sanat Müzesi, St Simon ve Elena Kilisesi, Kutsal Ruh Katedrali, St Peter ve Paul Kilisesi, Aleksandr Nevsky Kilisesi, Traetskae Pradmestse (tarihi semt), Gözyaşları Adası var. Ayrıntılı yazım: Minsk Gezi Notları

 

minsk beyaz rusya gezisi

Privakzalnaja Meydanı, Minsk, Belarus gezisi.

 

Brest

Polonya sınırına yakın ve Beyaz Rusya’nın altı bölgesinden birinin başkenti olan Brest’te gezilecek yerler arasında tarihi yaya sokakları, renkli ahşap evleri, II. Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kalesi ve Müzesi, Nikalaivsky Kilisesi, Bereste Arkeoloji Müzesi, Çalınmış Sanat Eserleri Müzesi, Demiryolu Teknolojisi Müzesi, St Nikolaiv Kilisesi, Lenin Heykeli, Polonya Katolik Kilises, St Simeon Katedrali, Brest Tarihi Müzesi, Naberezhnaya (nehir kenarı) ve Brest Kent Parkı var. Brest’te Puschkin Devlet Üniversitesi ve Devlet Teknik Üniversitesi bulunuyor. Minsk’ten Brest’e her gün yirmiye yakın tren var.

 

belarus brest gezi yazıları

Sovyet II. Dünya Savaşı Anıtı, Brest, Beyaz Rusya seyahati.

 

Gomel (Homel)

Ülkenin ikinci büyük kenti Gomel’deki gezilecek yerler arasında ilginç bir askeri müze var. P.O. Sukhoy Homiel Devlet Teknik Üniversitesi ve Homiel Devlet Tıp Üniversitesi, tüm dünyadan birçok ülkeden öğrenci çekiyor. Rusça ve İngilizce eğitim veren Gomel’deki bu üniversitelerde ünlü bilim insanları ders veriyor. Başkent Minsk’ten Gomel’e her gün çok sayıda tren kalkıyor ve ortalama beş saat sürüyor.

 

belarus gomel gezi

Sovetskaya Caddesi ve Postane, Gomel, Beyaz Rusya – Belarus gezi bilgileri.

 

Grodno (Hrodna)

Grodno’nun gezilecek yerlerinin en önemlileri Ortaçağ’dan kalma Eski Kale, on dokuzuncu yüzyıldan kalma Yeni Kale ve Barok tarzda St Francis Xavier Katedrali. Günümüzde Grodno önemli bir sanayi merkezi. Özellikle kimyasal gübre, sentetik elyaf ve çeşitli tüketim maddeleri üretilen kentte tıp ve tarım fakülteleri ile öğretmen enstitüleri var.

 

hrodna belarus gezi

Grodno, Beyaz Rusya-Belarus gezisi.

 

Minsk Merkez Tren İstasyonu’ndan Grodno’ya farklı tipte trenler var, 5:30 ila 7:00 saat arasında sürüyor ve bilet fiyatları uygun. Tren istasyonunun yakınındaki otobüs terminalinden sabah erken saatlerden itibaren ortalama yarım saatte bir Grodno’ya otobüs kalkıyor ve 5:30 saat sürüyor. Minibüsler 4 saatte gidiyor ama daha pahalı.

 

Vitebsk (Vitsebsk)

Kültürel ve endüstriyel bir merkez olan Vitebsk’e ben Slav Müzik Festivali (Slaviansky Bazaar) için gittim. Bu festivale Slav dilleri konuşulan bütün ülkelerden gelenler oluyor. Vitebsk’deki gezilecek yerler arasında Yakub Kolas Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu, Ratusha Kent Sarayı ve Saat Kulesi, St Barbara Katolik Kilisesi, Aleksandr Nevsky Kilisesi, Dvina Nehri, Marc Chagall Müzesi ve Vitebsk Bölge Müzesi var. Minsk’ten Vitebsk’e tren 4:30 saat sürüyor. Otobüs ve minibüsler de çalışıyor. Vitebsk gezi yazım burada: Vitebsk Gezisi ve Festival.

 

belarus vitebsk gezi

Vitebsk, Beyaz Rusya – Belarus gezisi.

 

Mogilev (Magiley)

Ülkenin doğusundaki Mogilev’in görülecek yerleri arasında Belediye Sarayı, Barok tarzda St. Stanislav Katedrali, Neo Rönesans Tiyatro var. Minsk’ten Mogilev’e otobüs 3 saat sürüyor. Başkentten Mogilev’e günde iki tren var; trenler biraz daha uzun sürüyor ama daha ucuz. Öğleden sonra üçte kalkan tren 4:30 saat, akşam üzeri yedide kalkan ise 3:45 saat sürüyor.

 

mogilev belarus gezilecek yerler

Mogilev, Beyaz Rusya’da gezilecek yerler.

 

Köyler

Yemyeşil ülke Beyaz Rusya’daki köyleri görünce olumlu yönde şaşırdım. Büyük ahşap evler, bahçeleri, ahşap çitleri pek güzel. Fırsatını bulursanız bir köye gidin.

 

beyaz rusya belarus hakkında bilgi

Beyaz Rusya köyleri yemyeşil.

 

Beyaz Rusya Yemekleri

Beyaz Rusya mutfağı kültüründe krema ve mantarla beraber çömlekte pişirilen domuz güveç, turna balığı çorbası, kızarmış jambonlu patates köftesini geleneksel yemekler arasında sayabiliriz. Ülkedeki en önemli bitkisel ürün patatesten bin çeşitten fazla yemek yapılıyor. Kızarmış, kaynamış, güveç ve püre patates hem ana yemek hem de garnitür olarak kullanılıyor. Beyaz Rusya mutfağında pancar, arpa, mantar, böğürtlen ailesinden yemişler, et, tavuk, beyaz peynir (tvorog) krema (smetana), çavdar ekmeği ve turşu da yaygın kullanılıyor. Beyaz Rusya yemekleri bol yağlı ve soslu.

 

beyaz rusya yemek belarus

Dana etli, kremalı çorba solianka. Beyaz Rusya yemekleri.

 

Beyaz Rusya yemekleri:

Machanka – Kızartıldıktan sonra güveçte krema ve mantarla pişen domuz eti veya sosisi

Krupenya – Mantar çorbası

Holodnik – Krema, kuzukulağı ve soğanlı soğuk pancar çorbası

Borşç (borshch) – Pancar kökü çorbası

Khaladnik – Acılı çorba

Şçy (shchy) – Lahana çorbası

Salatalar – Çoğu lahana, pancar kökü, domates, salatalık ve turp ile yapılır

Draniki – Kremalı, soslu, yumurtalı patates mücveri

 

Belarus yemek

Beyaz Rusya yemeği draniki. Belarus yemekleri.

 

Zrazy – Dana sosisi

Ugliarki – domuz sucuğu

Pelmeni – Mantı

Pirozhki – Etli veya lahanalı hamur işi

 

beyaz rusya yemekleri

Yabanturpu sosuyla dana dili. Beyaz Rusya – Belarus mutfağı.

 

Beyaz Rusya İçecekleri ve İçkileri

Kvas – Çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla yapılan alkolsüz malt içeceği. Tüm eski Sovyet ülkelerinin kültüründe önemli bir yere sahip, eski bir içecektir, Ukrayna ve Rusya için de gelenekseldir. Hem şişelenmiş, hem de sokaklarda varilden açık olarak bardağa konarak satılır. Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanında, Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyununda, Leo Tolstoy’un birçok eserinde kvas geçer; örneğin Savaş ve Barış’ta Türklerle yapılan barış için şükran ayininden sonra kalabalık katedralden çıktığında Kvas, zencefilli ekmek ve haşhaş tohumu tatlısı satan işportacılar kalabalığa doğru üşüşür.

 

kvas rus

Beyaz Rusya, Rusya, Ukrayna, Polonya ve Litvanya’da çok içilen alkolsüz içecek Kvas.

Kompot – Komposto

Kefir – Bizdeki gibi süt ürünü

Harelka – Votka

Krambambulya – Baharatlı sert Belarus içkisi

Krupnik – Kokulu otlar ve bal içeren sert içki

 

Beyaz Rusya’da Gece Hayatı

Beyaz Rusya (Belarus) şehirlerinin tümü renkli ve eğlenceli bir gece hayatı sunar. Üstelik geç saatlerde caddelerde olmak güvenlidir. Beyaz Rusya’nın kentlerindeki bazı bar ve diskolar:

 

Minsk’ta barlar ve gece hayatı: Coyote Bar, Mojito Bar, Bar 13, Blackhall Bar, TNT Rock Club, Gosti Bar, Next Club, Madison, Dozari, The Loft, Overtime, NLO, The Black Door,  Africa.

 

Brest’te barlar: La Suite, Discotheque les Tritons, Red Dragon.

 

Vitebsk’te barlar:  Energy Club, Vegas Nightclub, Zebra, Beatles Club, Mustang.

 

Gomel’de barlar: Plaz Club, Club Nemo, Krasnaya Zhara.

 

Grodno’da barlar: Stop Line, Flint, Metro, Kazanova, Elis, Epolet.

 

Mogilev’de barlar: Club Raduga, Liga, Joker, Metro, Rodina.

 

Bu yazım Beyaz Rusya gezisi isteyenler için bir rehber oldu. Kendi maceralarımı ve izlenimlerimi ülkeden diğer yazılarımda görebilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.celebialper.com/ulkeler/beyaz-rusya/beyaz-rusya-gezisi-belarus.html